Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
3 Kolory cafe grill&restaurant

3 Kolory cafe grill&restaurant

Poleć nas innym
„Weekend z Szefem Kuchni”
(2011-04-27)

Weekend z Szefem Kuchni Hotelu Bryza

Polska Edukacja gastronomiczna wystartowała – mówi Andrzej Bałdyga, szef kuchni Hotelu Bryza w Juracie. - Nauczyciele i uczniowie podchwytują nowe kulinarne trendy.
Chcą je poznawać i uczyć się. Pojawiają się projekty finansowane przez Unię Europejską, które wspierają nauczanie zawodowe kucharzy – dodaje. Sam bardzo dobrze przyjrzał się edukacji gastronomicznej prowadząc w Bryzie oryginalny program „Weekend z Szefem Kuchni”.

Szkolenie było wyjątkowe. Odbywało się w działającej pełną parą restauracji jednego z najmodniejszych polskich hoteli. Nauczyciele przedmiotów zawodowych w szkołach gastronomicznych, do których skierowany był projekt, stali się na dwa dni asystentami szefa dużej kuchni hotelowej. Przez pięć kolejnych weekendów od lutego do końca marca, doskonalili swoje umiejętności w profesjonalnie wyposażonej i korzystającej z wysokiej jakości produktów restauracji.

Program miał pokazać nauczycielom, na czym polega praca szefa kuchni. Jakie obowiązki ciążą na nim. Co i dlaczego robi od rana do końca swojego dnia pracy. -  Nauczyciele uczestniczyli we wszystkich moich zadaniach. Od podstaw, takich jak np. zamawianie towaru. Pokazywałem im jakie produkty sprowadza się do restauracji i co o tym decyduje. Jednym z najważniejszych punktów naszej wspólnej pracy było konstruowanie menu na każdy dzień i okazję. Omawialiśmy wspólnie, jak powinny wyglądać dobrze zorganizowane posiłki: bufety śniadaniowe, lunch, koktajl, kolacja, bankiet, wesele – opowiada.

W ostatnim z „Weekendów z Szefem”, 26-27 marca udział wzięły Wioletta Rutkowska i Jolanta Urbanek, nauczycielki zawodu w Zespole szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztynie. Receptury, które poznawały związane były głównie z nowoczesną kuchnią regionalną i lekką śródziemnomorską. - Takie menu współgra z nadmorskim położeniem i nowym wystrojem restauracji Hotelu Bryza nawiązującym do stylu marynistycznego – tłumaczył Andrzej Bałdyga. Zadania pierwszego dnia obejmowały przygotowanie marynat do ryb oraz kilku prostych potraw wraz z propozycjami ich podania. Marynaty były przygotowywane starym, kaszubskim sposobem -  jedynie na bazie soli, z dodatkiem prostych przypraw: pieprzu, ziela angielskiego, liścia laurowego, imbiru czy tartej skórki pomarańczowej. Oryginalną propozycją była sałatka z truskawek, rukoli i melona z balsamicznym sosem pomarańczowym.

- Cieszę się, że zmiany w edukacji gastronomicznej zaczynają się od edukacji nauczycieli – podsumowuje program Andrzej Bałdyga. - Pedagodzy powinni utrzymywać kontakt z szefami kuchni, bo dla ucznia jest on bezcenny. Umożliwia poznanie nowych produktów i sprzętów. Inspiruje do tworzenia. Daje szanse by zadawać pytania i uzyskiwać pełne odpowiedzi. Program nauczania nie może opierać się jedynie na podręcznikach i pracowniach. Powinien być także mocno osadzony w rzeczywistości bistr, barów i restauracji.