Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
3 Kolory cafe grill&restaurant

3 Kolory cafe grill&restaurant

Poleć nas innym
Zainwestuj w odpowiednią odzież ochronną
(2015-12-08)

W naszym kraju istnieją zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, których należy przestrzegać. Jedne z nich mówią o czynnościach, jakie można, a jakich nie powinno się wykonywać podczas pracy, inne natomiast regulują takie kwestie jak chociażby odzież robocza.

W jakich miejscach pracy jest potrzebna odzież ochronna?

 W polskim prawie pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednią odzież, jeśli ta należąca do nich może ulec zabrudzeniu lub zniszczeniu lub ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne czy też te regulowane przez BHP. W myśl tego odzież ochronną powinno się stosować w punktach i lokalach gastronomicznych i spożywczych, nie tylko takich jak restauracje, ale również cukiernie, piekarnie, a czasem również zwykłe sklepy. Firma Dydona spod Opola zajmuje się produkcją różnego rodzaju fartuchów, odzieży gastronomicznej oraz dystrybucją kaloszy, wykorzystywanych na przykład w ubojniach. Odzież i obuwie są wysokiej jakości i spełniają wszystkie prawne wymagania.

Podział odzieży roboczej

Odzież ochronna została podzielona na trzy kategorie, w zależności od stopnia zagrożenia. Pierwsza kategoria to odzież ochronna, mająca za zadanie chronić przed minimalnymi zagrożeniami, jak zabrudzenia nieszkodliwe dla zdrowia, uszkodzenia mechaniczne czy czynniki atmosferyczne. W skład drugiej wchodzą elementy pośrednie, czyli odzież chroniąca przed przecięciem, odzież dla spawaczy i dla drogowców. Trzecia kategoria to ubrania, które mają chronić pracowników przed utratą zdrowia lub życia. Są to specjalistyczne kombinezony przeciwchemiczne czy odzież chroniąca przed bardzo wysokimi lub bardzo niskimi temperaturami. Odzież roboczą można podzielić też na taką, która ochrania tułów, jego części bądź głowę.

Dlaczego warto zainwestować w odzież ochronną?

Przede wszystkim przedsiębiorca może zamówić jednolite fartuszki, dzięki którym w większych zakładach można będzie rozróżnić odpowiednie działy bądź zmiany pracowników. Istnieje także możliwość wyhaftowania bądź umieszczenia na tkaninie nazwy i logo firmy, przez co ubrania, oprócz funkcji ochronnej, będą pełniły także tę identyfikacyjną. Jest to jednak tylko uzupełnienie. Firma Dydona specjalizuje się w produkcji odzieży wodochronnej oraz gastronomicznej. Istnieje na nią szczególne zapotrzebowanie w zakładach przetwórstwa mięsnego i w ubojniach. Przy pracy w takich miejscach pracodawca ma prawny obowiązek do zapewnienia swoim pracownikom odpowiedniej odzieży ochronnej. Zainwestowanie we właściwą odzież jest ważne, jeśli pracodawca chce zapewnić swoim pracownikom nie tylko komfort pracy, ale przede wszystkim warunki zgodne z prawem.

Nie wszystkie stanowiska wymagają tego, aby osoba zatrudniona była wyposażona w odzież i obuwie ochronne. Warto jednak wiedzieć, kiedy jest to konieczne i regulowane prawnie. W niektórych sytuacjach zapewnienie pracownikom odzieży może zależeć od decyzji pracodawcy - w restauracjach czy sklepach ogólnospożywczych jest to element, który świadczy o profesjonalizmie firmy. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie fartuszki bądź zapaski.

 

fotolia_93714300_subscription_monthly_m.jpg